fb

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?


Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Projektowanie oświetlenia w łazience to wyzwanie, które może wpłynąć na funkcjonalność i estetykę całego pomieszczenia. Właściwie dobrana ilość oraz rodzaj światła potrafi zmienić łazienkę z ciemnej, nieprzyjaznej przestrzeni w jasne i przytulne miejsce.

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych lamp czy żarówek, warto zastanowić się nad potrzebami oświetleniowymi naszej łazienki. Ważne jest, by uwzględnić zarówno oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Oświetlenie funkcjonalne skupia się na ułatwieniu wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie twarzy czy golenie. Sprawdza się tutaj głównie jasne, równomierne światło, które nie odbija się na lustrze lub innych powierzchniach. Oświetlenie dekoracyjne ma natomiast za zadanie podkreślić walory estetyczne łazienki i nadać jej przytulnego klimatu.

Wybór odpowiedniej temperatury barwowej

Temperatura barwowa światła ma ogromny wpływ na postrzeganie całego wnętrza. W łazience warto zastosować światło o neutralnej temperaturze barwowej (około 4000 Kelvinów), które zapewni nam prawdziwe odwzorowanie kolorów i jest przyjazne dla oczu. Warto jednak pamiętać, że w różnych częściach łazienki możemy zastosować światło o innej temperaturze barwowej, w zależności od naszych potrzeb i upodobań.

Wybierając źródła światła, warto postawić na energooszczędne żarówki, takie jak LED czy CFL (kompaktowe świetlówki fluorescencyjne), które zużywają znacznie mniej energii od tradycyjnych żarówek. Oszczędność energetyczna przekłada się nie tylko na niższe rachunki za energię elektryczną, ale także na mniejszy wpływ na środowisko.

Oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne

Lustro to kluczowy element każdej łazienki, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w jego okolicy. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp po obu stronach lustra lub zakup lustra podświetlanego, co zapewni równomierne rozproszenie światła na twarzy podczas wykonywania codziennych czynności. Dobrze sprawdzą się tutaj także lampy LED zamontowane na górze lustra lub listwy LEDowe ustawione wokół całego lustra.

Dodatkowo warto pomyśleć nad oświetleniem nastrojowym, które pozwoli nam w pełni zrelaksować się podczas kąpieli lub prysznica. Możemy zastosować tutaj lampy ścienne o cieplejszej temperaturze barwowej, a także światła LED zamontowane pod półkami czy szafkami.