fb

Rola luster w aranżacji wnętrz


Rola luster w aranżacji wnętrz

Zapewne nikt z nas nie jest sobie w stanie wyobrazić funkcjonalnej łazienki bez lustra w jej centralnym punkcie. Ten element wyposażenia odgrywa bardzo praktyczną rolę. Dzięki niemu możemy skontrolować swój wygląd tuż po przebudzeniu lub przed wyjściem z domu. Okazuje się jednak, że funkcji, jakie może pełnić lustro, jest o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. Z tego powodu warto rozważyć jego montaż nie tylko w łazience.

Jakie funkcje mogą pełnić lustra?

Ze wstępu już wiadomo, że najważniejszą funkcją luster jest funkcja użytkowa. Poza tym jednak lustra to przede wszystkim elementy dekoracyjne, które mają znaczący wpływ na estetykę aranżacji. Przy ich pomocy można dowolnie stylizować wnętrza, np. tworząc niesztampowe galerie ścienne. Ponadto przy ich zastosowaniu da się też manipulować rozmiarami pomieszczeń. Wszystko za sprawą tego, że lustra odbijają światło i kreują poczucie głębi, która sprawia, że przestrzeń wygląda na optycznie większą, niż jest w rzeczywistości. Montaż luster dodaje zatem pomieszczeniom metrów, a przy tym je rozświetla i ociepla.

Dodatek nie tylko do łazienki – gdzie jeszcze sprawdzą się lustra?

I choć najczęściej na myśl o zakupie luster wyobrażamy sobie lustra łazienkowe, warto pamiętać, że ten dodatek doskonale sprawdzi się również w innych pomieszczeniach. Najlepszym tego przykładem jest przedpokój. Lustra w korytarzach powiększają ograniczoną przestrzeń, a przy tym dodają jej charakteru. Ponadto ich montaż warto rozważyć w salonie, a nawet sypialni. Tam spełnią się w roli nietuzinkowej dekoracji lub skorygują niewłaściwe proporcje pomieszczeń. Co ciekawe, lustra mogą również stanowić dodatek aranżacyjny do kuchni. Te w ozdobnych ramach i nietypowych kształtach mogą np. stanowić alternatywę dla zwykłych obrazków lub bibelotów.